F&D R30BT

70 dB
Bezdrátový systém přenosu
Čtečka karet
Podpora NFC

Fenda F&D R30bT vypadají stejně dobře, jako hrají. Skvělý výkon reproduktorů a použité materiály zajistí, že linoucí se zvuk je přirozený, čistý, jasný a dokonale hutný – to vše vás na sto procent dostane a ohromí.

Systém těchto designových reproduktorů je vybaven technologií Bluetooth v4.0 díky které můžete streamovat hudbu bezdrátově z jakéhokoli chytrého zařízení. Tato technologie s krátkým dosahem je velmi efektivní a energeticky úsporná, takže si můžete vychutnávat svou oblíbenou hudbu, zvuk k videu nebo ke hře ve vynikající kvalitě z výkonných reproduktorů. Dosah při použití BT je cca 10 m.

Navíc tento systém reproduktorů podporuje také technologii NFC, takže spárování je opravdu chvilkovou záležitostí.

Výkonné reproduktory s frekvenčním rozsahem 30 Hz – 20 kHz o výkonu 2x 25 W. Samozřejmostí reproduktorů je jednoduché ovládání, konektor pro připojení sluchátek anebo podpora Bluetooth a NFC technologie. Rozměry 60 x 280 x 205 mm. Hmotnost 6,3 kg. Součástí balení je také praktické dálkové ovládání.

• Výkon: 50 W
  • Připojení: Bluetooth, NFC, 3,5 mm jack
  • Regulace hlasitosti: ano
  • Bluetooth: ano
  • Dosah: až 15 m
  • NFC: ano
  • Barva: černá

Dobrý zvuk.

• - hrají a připojí se i přes BT (velmi rychle)
    • - NENÍ BRUM!
    • - kvalitní dílenské zpracování
    • - WOW efekt, jako takhle to mělo znít, se nedostavil
    • - BZUČÍÍÍÍ TRAFO !!!!

Prostě repráky co hrají. Svou reprodukcí mě nedostaly.
    Když nic nereprodukují do 1 m od nich (což je v dosahu židle u PC, slyším bzukot trafa. Když hrají, tak to hravě přerazí hudba.
    Když je zapnu, tak musím stejně stačit ovladač volume, abych nastavil, že chci přehrávat hudbu z PC po kabelu, protože natvrdo je tam po zapnutí nastavený BT, přes který se rychle připojí k mobilu apod.

• Zvuk (oproti Creative Labs Gigaworks T20 Series II) tak o 1000%
    • Dálkové ovládání
    • Spotřeba 3W, když je nevypnete
    • K PC ideální
    • Pokud by odešlo DO, tak nelze přepínat na BT a ostatní vstupy

Vcelku kvalitní, velké a dobře hrající reproduktory za minimální cenu. Kvalitně zahrají většinu hudebních žánrů, dobře ozvučí film a ve hrách také nezaostávají. Kdo kolem PC nechce mít 5.1 "opičárnu", tak mu tyto reproduktory kvalitně poslouží. Jen nezapomeňte na rozměry, aby se Vám vešly na Váš PC stolek.

• Nezabírají mnoho místa, vypadají slušně, ovládací panel na dobrém místě. Diody nepřekáží ale i přesto jdou dobře vidět.
    • Basy slabé, plytké musí se jim hodně přidat ale tím pádem při větší hlasitosti nestíhají.
    • Sluchátkový vstup je sice na jednu stranu pozitivní věc ale pokud ovládací panel(hlasitost, basy, výšky) vůbec nereaguje takže je vlastně zbytečný a je lepší sluchátka zapojit přímo(např. do PC).
    • Po zapnutí začne ve sluchátkách šumět a to by měly být reproduktory ve "standby" režimu.
    • Reproduktory se nedají zapnout jinak než přes ovladač což je podle mě hodně velká nevýhoda.

Hledal jsem menší reproduktory k PC které ale budou dobře hrát budou mít lehce přístupné vypínání a sluchátkový vstup, těch je bohužel málo. Velice mě zklamalo zapínání ovladačem (nejdřív power tlačítko a potom aux) tudíž když si sednu k PC tak musím zapnout reproduktory vypínačem na panelu, vzít ovladač a zmáčknout další dvě tlačítka a až pak hrají, z mého pohledu zbytečně složité a otravné. Sluchátkový vstup je taky v podstatě zbytečný, jak už jsem zmínil. Takže to kvůli čemu jsem tento produkt koupil tu vlastně ani nefunguje. Pro náročnější uživatele velké zklamání, pro nenáročného uživatele vysoká cena.

• Dobrý zvuk
    • Kvalitní zpracování
    • Elegantní design
    • Dálkové ovládání
    • Praskání při Bluetooth připojení

Fenda je pro mě jako výrobce reproduktorů novinka, kterou jsem doposud neměl možnost vyzkoušet. Naskytla se příležitost a dle vlastního výběru se ke mně dostaly právě R30BT. Reproduktory jsem otestoval při všech běžných činnostech u počítače a zde jsou moje dojmy.

Obsah balení

Možnosti zapojení / připojení
    - Bluetooth
    - 3.5mm jack

Základní zapojení a ovládání
    - Pokud nečtete návody jako já, pokusím se vám co nejstručněji popsat to hlavní. Je nutné oba reproduktory připojit dodávaným kabelem, k tomu slouží dvě malé zástrčky červená a černá. Do červené zapojte kabel označený červeně. K propojení s počítačem slouží dodávaný kabel s Cinch koncovkami (na straně reproduktoru) a 3.5mm Jackem (na straně PC). Zapojení je dle barev bílá a červená.
    - Může se stát, že reproduktory budou ihned po zapnutí v režimu Bluetooth, což znamená, že na kabelové připojení k počítači nebudou reagovat a nepůjde vám zvuk. To poznáte snadno podle modré indikační LED diody. Stačí na dálkovém ovládání stisknout tlačítko AUX, tím se reproduktory přepnou do režimu analogový vstup, který je indikován rozsvícením zelené LED diody.
    - Mimo dálkové ovládání jsou ovládací prvky i na pravém reproduktoru na pravé straně. Zde najdete standardní regulaci basy, výšky, hlasitost, tlačítko vypnout / zapnout a 3.5mm výstup pro sluchátka.

Zpracování a design
    - Reproduktory jsem si vybral záměrně, protože mám rád jednoduchý a elegantní design, který se hodí ke všemu a hlavně – jsou dřevěné. Zvolil jsem černé provedení, ale jsou dostupné i v bílé. Po velice detailním prohlédnutí jsem nenašel jedinou výrobní vadu a vše je velice precizně zpracované do posledního detailu. Povrchová úprava reproduktorů vzhledově připomíná kůži, což byl alespoň pro mě důvod, proč jsem si na test vybral zrovna tento 2.0 set.
    - Velké plus u mě má schovaná indikační LED dioda, která je pod krytem reproduktoru, což tlumí veškeré oslňování. Zrovna v Bluetooth zapojení dioda svítí natolik, že by to bez krytu bylo nepříjemné.
    - Kvalitně zpracovaný je i dálkový ovladač, který je daleko lepší než u mých Logitech Z906 s 3x vyšší cenou.
    - Ze zkušeností s některými reproduktory Genius jsem měl trochu obavy z šumu, praskání a bzučení, ale v tomhle je Fenda za vodou. Jediné nepříjemné prasknutí jsem zaregistroval pouze při Bluetooth připojení, kde po skončení jakékoliv zvukové sekvence v reproduktorech lehce praskne. Je to obzvlášť nepříjemné při chatu na sociální síti, kdy se to děje skoro po každém zvuku upozornění na zprávu. Ve hrách, při přehrávání hudby (pokud nedojde k delší prodlevě) či sledování filmů k tomu nedochází, protože zvuk je souvislý.

Poslech hudby
    - Pokud mám hodnotit zvuk, bude to zcela jednoznačně primárně na základě přednesu hudby s ohledem na cenu a tím i daný očekávaný standard.
    - Přehrál jsem si muziku od heavy metalu po klasiku a byl jsem mile překvapen.
    - R30BT na mě působí nejlépe převážně u relaxační muziky jako Pink Floyd nebo Piano Guys, kde jsou sice obsaženy mnohé nástroje, ale hudba je pomalejší a vychutnal jsem si to.
    - Milovníci tvrdé muziky si také přijdou na své, protože např. při poslechu Metallicy nebo Judas Priest nemám co vytknout a nějaké výrazné zkreslení, které by bylo až tak moc slyšet, jsem nezaregistroval. Od Judas Priest mám rád skladbu A Touch of Evil, která dává zabrat především mnoha levným sluchátkům, kde prakticky nejsou slyšet vokály v refrénu, ale R30BT to zvládly dobře.
    - Jako kytarové nářezy jsem si vybral Iron Maiden a AC/DC. U některých skladeb se dostavuje zkreslení a zvuk je plošší zejména u těch nejrychlejších skladeb, kde se do toho zhurta opře i bubeník – vokály jsou bezproblémové. Zde jsem to ale čekal.
    - Z popové muziky jsem si vybral rovnou krále a tím je Michael Jackson. I zde je poslech příjemný a to především díky tomu, že reproduktory nemají problém přednést čisté vokály a rytmická muzika pro ně taky není problém.
    - Největší zkreslení zvuku jsem zaznamenal „nečekaně“ u epické muziky používané pro mnohé trailery. Epická muzika totiž používá obrovské množství nástrojů v orchestru a v některých skladbách se připojují i sboristé, což už je pro reproduktory či sluchátka za pár tisíc většinou havárka a zvuk je jednoduše průměrný, protože si nevychutnáte všechno, co vám umělec nabízí. Jmenovitě jsem zkoušel např. Two Steps from Hell a jejich skladba Invincible nebo Protectors of the Earth vykazuje hodně velké zkreslení, které by pro někoho mohlo znít jako šum, pokud se ve skladbě míchá všechno dohromady. Jsou to ale skladby, které jsem schopen si vychutnat až na svých sluchátkách AKG K272HD a to ještě za pomocí zvukové karty ASUS Essence STX II, takže zde není moc co kritizovat, protože je to v této cenovce a bez pomoci dalších audio zařízení, očekávané.
    - Reproduktory jsem testoval na integrované zvukové kartě Realtek ALC1150 bez manuálních úprav. Osobně nedoporučuji přidávat basy, protože u mnoha skladeb se stávají velice nevyváženými, ale to je o osobní preferenci.
    - Mimo hodnocení jsem reproduktory vyzkoušel na své již zmíněné zvukové kartě ASUS Essence STX II a dočkal jsem se neskutečného zlepšení zvuku ve všech aspektech. Troufám si tvrdit, že veškerá zmíněná kritika při použití kvalitní zvukové karty neplatí a poslech je nyní velice příjemný.

Hraní her a sledování filmů
    - Zde budu velice stručný. Ať už jde o hry či filmy, reproduktory si s tím poradí. Nepostřehl jsem nic, co by nějakým způsobem šidilo zvuk. Hry na 2.0 reproduktorech už z principu nedoporučuji, protože v FPS hrách je prostorová dezorientace šílená a když jde o multiplayer, moc dobře si nezahrajete, pokud nebudete vědět, odkud na vás někdo střílí. V tomto směru doporučuji sluchátka a software pro 3D zvuk.

Cena a konkurence
    - Reproduktory stojí něco málo přes dva tisíce korun, za což moc 2.0 aktivních monitorů neseženete.
    - V této ceně najdete např. M-Audio AV32 nebo Mackie CR3 jako absolutní základ s velice dobrým uživatelským hodnocením v audio e-shopech. Fenda má tedy silnou konkurenci, která ale není dostupná v každém e-shopu, kde většina lidí nakupuje počítačové příslušenství. Jelikož oba zmíněné konkurenty nevlastním, nemohu hodnotit, jak dobře na tom Fenda je v přímém srovnání. Mohu zhodnotit pouze srovnání s Logitech Z906, které sice hrají lépe a to převážně kategorii epické muziky, ale také stojí skoro 3x více peněz (i kvůli 5.1 konfiguraci). Zvuk se ale jako 3x lepší hodnotit nedá.

Závěr
    - Myslím si, že reproduktory Fenda F&D R30BT mají co nabídnout a spousta lidí v nich uvidí velice solidní reproduktory za stále přijatelnou cenu. Některé jedince, kteří zvuk až tak do detailu neřeší, by tyto reproduktory mohly doslova nadchnout. Nutno ale dodat, že konkurence s hranicí -+2000Kč je opravdu vysoká.

• , zakoupeno v ITex24.cz

Cena, skvělý zvuk

• Cena produktu

• - za ty peníze myslím dobrý kup
    • - pro běžný poslech v obýváku úplně stačí
    • - dobrá konektivita BT - na první dobrou
    • - regulace výšek a hloubek mohla být výraznější
    • - basy nejsou tak "hutné" jak by si možná mnozí přáli. Ale stačí...

Vyzkoušel jsem v této cenové relaci několik výrobků, všechny jsem postupně vrátil. prtože hrály mizerně. Ale tento mě vyhovuje.