Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Reprosoustavy a reproduktory

Jak vybrat reproduktor?

 
Poslouchejte hudbu a filmy z reproduktorů, které vás budou bavit.
 
Ať už si chcete doma užívat nerušeného poslechu, vychutnat si sledování filmu s prostorovým zvukem, nebo si při pikniku s přáteli pouštět hudbu, trh vám nabízí nepřeberné množství možností. Vyberte si reproduktor či reprosoustavu, se kterou budete spokojeni.
 

 

Reproduktory se vyrábí v obrovské škále velikostí od přenosných kapesních až po soustavy, které se vám stěží vejdou do menšího bytu. Zatímco někomu stačí, že je zvuk hlasitý, a na jeho kvalitu příliš nehledí, jiní jsou do audiotechniky schopni investovat klidně statisíce tak, aby dosáhli dokonale čistého a hlasitého zvuku. Výběr není jednoduchý, protože parametrů, které je třeba brát v potaz, je nepočitatelně. 
 
 
 
 

Druhy reproduktorů

 
Konstrukce do značné míry určuje použití a kvalitu zvuku. V závislosti na vašich požadavcích tak můžete některé typy rovnou vyřadit a tím si výběr znatelně zúžit.
 
 

Přenosné reproduktory

Jejich popularita se v posledních letech velmi rozrostla, a tím se zvětšil i výběr. Reproduktory tohoto typu jsou vybaveny nabíjecí baterií, a mohou tak hrát mimo dosah zásuvky. Výdrž se pohybuje od několika hodin u základních modelů až po 20 hodin u těch kvalitnějších. 
 
Podle podmínek, ve kterých bude reproduktor používán, je třeba brát ohledy na konstrukci. Některé modely využívají pogumovanou konstrukci, jež je dělá odolnějšími proti nárazům a otřesům, spousta z nich je navíc také voděodolných. Pozor ale na míru voděodolnosti, některé reproduktory sice přežijí déšť nebo sprchu, ponoření do vody by se jim ale mohlo stát osudným. 
 
Přes některé reproduktory je také možné ovládat připojené zařízení. Někdy může jít jen o základní funkce jako pozastavení/přehrávání, jindy lze skladby i přeskakovat, regulovat hlasitost či přijímat/odmítat telefonní hovory. V takovém případě je reproduktor vybaven i mikrofonem a kromě přehrávání hudby poslouží i jako hlasité handsfree.
 
 

Sloupové/věžové reproduktory

Jde o vysoké a celkově rozměrné reproduktory pro domácí použití. Obsahují několik měničů pro nízké, vysoké a případně i středové tóny, což znamená vysoký frekvenční rozsah. Kombinace tohoto faktoru a rozměrů se v praxi projevuje tak, že reproduktory umí dobře vykreslovat nízké basy i výrazné výšky. Pokud chcete poslouchat hudbu nahlas při zachované čistotě zvuku nebo ozvučit větší místnost, jde o ideální a většinou i dobře vypadající řešení.
 
 

Regálové reproduktory

Oproti věžovým reproduktorům vycházejí levněji a zaberou méně místa, velikost konstrukce nicméně limituje schopnost reprodukovat hluboké basové tóny. I náročnějším posluchačům však kvalitní regálové reproduktory mohou bohatě stačit, nedostatek basů lze případně kompenzovat pořízením subwooferu.
 
 

Středové reproduktory

Zatímco věžové a regálové reproduktory se používají po dvojicích, středové reproduktory se zapojují pouze jednotlivě. Často se s nimi setkáte v podobě soundbarů, které mají nízkou širokou konstrukci a umisťují se pod/nad televizor. Mají vysokofrekvenční rozsah a s dvojicí sloupových či regálových reproduktorů se skvěle doplňují, jelikož taková sestava umocní prostorový efekt, a ještě zvýší hloubku zvuku.
 
 

Subwoofery

Speciální reproduktory určené pouze pro reprodukci velmi nízkých frekvencí. Nejčastěji se jimi doplňují právě regálové reproduktory, které samy o sobě nedokážou basy natolik dobře vykreslovat.
 
 

Soustavy

Velmi oblíbené jsou reprosoustavy, jež se obvykle skládají ze subwooferu a výškových regálových reproduktorů. Nejčastější konfigurace jsou 2.1 a 5.1, setkáte se ale i s 4.1 či 7.1.
 
 
 
Specifickou kategorií jsou reproduktory určené k počítačům, které se nejčastěji prodávají jako regálové či jako soustava. Kvalita zvuku u nich sice nebývá vhodná pro náročného posluchače, pro spoustu uživatelů ale mohou být dostačující i k tomuto účelu.
 
Reproduktory lze za jiné měnit také u automobilů, zde je třeba dbát především na správný rozměr a technické parametry, jako jsou impedance a výkon, základní autorádia jsou totiž často připravená pouze pro jednoduché výchozí reproduktory.
 
 
 
            
 
 
 

Na co se zaměřit

 

Technické parametry

Výkon se u reproduktorů měří dle standardu RMS, který udává, jaký výkon do nich může být přiváděn, aniž by se i při delším hraní poškodily. RMS výkon je většinou polovinou nejvyššího možného výkonu daného zařízení. Výkon standardních reproduktorů je 20 W až 200 W. Náročnější zájemci však mohou nalézt reproduktory s ještě větším výkonem. Zdroj pochopitelně může mít i vyšší výkon než reproduktory, jelikož není nutné, aby do nich zvuk posílal naplno. Neměl by ale být ani výrazně nižší, v takovém případě totiž reproduktory nemusí hrát dostatečně hlasitě.
 
Impedance označuje, kolik elektřiny musí reproduktorem proudit, aby podal plný výkon. Čím je nižší, tím lépe elektřina skrze reproduktor proudí. Platí tedy, že by ji reprosoustava měla mít vyšší, než jaká se uvádí jako minimální u zesilovače. V domácích podmínkách ale není tato podmínka zcela klíčová a 6 Ω můžete klidně připojit na 8Ω zesilovač. 
 
Důležitým parametrem je frekvenční rozsah, který udává, jaké rozmezí frekvence dokáže zařízení reprodukovat. Je zde ale potřeba počítat s tolerancí, běžně se pohybuje mezi 
6–10 dB.
 
Citlivost udává, jak hlasitě reproduktor dokáže hrát na 1 W výkonu. U výškových reproduktorů bývá vyšší než u basových, na druhou stranu do nich ale lze posílat nižší výkon. 
 
 

Další parametry

Neplatí sice, že čím větší reproduktor, tím lépe bude hrát, určitý vliv však velikost na kvalitu zvuku má. Rozměrnější reproduktor má totiž více prostoru k prohloubení basové složky a logicky se do něj vměstná i výkonnější měnič, díky čemuž dokáže hrát hlasitěji.
 
Především pokud hodláte reproduktory umisťovat například na poličku, zaměřte se na hmotnost. Zejména u kvalitnějších reproduktorů pak zdání v tomto ohledu často klame.
 
Kromě klasických plastových konstrukcí se můžete setkat i s kovovými či dřevěnými reproduktory. Každý materiál má trochu jiné rezonanční vlastnosti, rozdíly však postřehne pouze velmi zkušený posluchač. Na co by ale měl dbát každý, je pevnost a kvalita konstrukce. Vše by mělo být naprosto bez vůlí a bytelné, v opačném případě totiž mohou materiály při vyšším zatížení rezonovat a rušit tak vydávaný zvuk.
 
 

Konektivita

Tento parametr se nejvíce řeší u přenosných reproduktorů, běžné domácí reproduktory se zkrátka připojí k elektrické síti a zdroj se poté zapojí přes jack konektor buď přímo do reproduktorů, nebo do zesilovače. Existují i domácí reproduktory s Bluetooth, alternativně mohou být připojeny k WiFi.
 
Naprostá většina přenosných reproduktorů používá k bezdrátovému přenosu připojení Bluetooth, některé navíc pro usnadnění párování disponují i technologií NFC. Kompatibilní je v takovém případě každé zařízení s Bluetooth nehledě na operační systém. Jen naprosto nejlevnější modely budou hrát pouze po připojení 3,5mm jacku. Tím disponují i některé bezdrátové modely, pokud tak hudbu hodláte pouštět například z MP3 přehrávače, ujistěte se, že jej k reproduktoru bude možné připojit.
 
Ani tím ale možnosti připojení nekončí. Setkat se můžete s USB konektory, jež umožní připojit například USB disk s hudbou, jiné zase disponují čtečkou paměťové karty či možností naladit rádiové vlny.
 
 

Napájení a dobíjení

Domácí reproduktory se standardně připojují do elektrické sítě, výkonnější mají obvykle i vlastní transformátor. U reproduktorů pro použití s počítači se lze setkat s alternativou, kdy jsou připojeny pomocí USB a energii odebírají přímo z PC.
 
Přenosné reproduktory se nejčastěji nabíjí pomocí microUSB konektoru. Jelikož baterie v nich mívají kapacitu v řádech stovek mAh, stačí je pomocí kabelu připojit k počítači, a i tehdy se dobijí maximálně v rámci několika hodin.
 
 
 
 

Příslušenství

 
Prodloužení životnosti u přenosného reproduktoru můžete dopomoci pouzdrem. Jednou z možností jsou univerzální vaky, nechrání však natolik efektivně jako kryt přímo na míru pro konkrétní model. Na druhou stranu, takové příslušenství je k sehnání pouze k malé části reproduktorů a většinou si tak budete muset vystačit s první jmenovanou variantou. Někteří výrobci kryt přibalují přímo k reproduktoru, setkáte se s tím pochopitelně zejména u dražších modelů.
Především regálové reproduktory se často umísťují do nábytku či na stojany. Reproduktor v takovém případě může přenášet vibrace, kvůli kterým bude okolní materiál rezonovat, naštěstí však existují speciální pryžové podložky, jež tento jev eliminují. U stojanů se samozřejmě zaměřte na rozměry, velmi důležitým parametrem je také hmotnost – sebekvalitnější domácí reproduktory nesnesou pády. Dbejte u stojanů také na možnost vyvedení kabeláže tak, aby byla co nejméně viditelná.
 
 
 

Vybírejte ušima

 
Přestože se výrobci často snaží nalákat designem, reproduktory je potřeba vybírat především poslechem. Při nákupu levnějších kousků se jen málokdy setkáte s tím, že byste si je mohli vyzkoušet přímo v obchodě, ideálně je tak zakupte přes internet, abyste je v případě nespokojenosti mohli během 14 dnů vrátit. Pomoci vám mohou také zkušenosti uživatelů. Při nákupu dražší kvalitnější HiFi techniky ale určitě trvejte na tom, abyste si ji před zakoupením mohli poslechnout.
 
Porovnat reprosoustavy a reproduktory